Вікові та морфологічні паралелі у пацієнток з поліпозом ендометрія

: 2009/12/10 | : Здоровье женщины

О.С. Караїм, С.Г. Гичка, В.О. Зуб, І.І. Чермак

Резюме. Проведений аналіз висновків щодо гістологічних досліджень матеріалу, отриманого внаслідок оперативного втручання з приводу поліпозу ендометрія у 42 жінок. Виявлено, що у пацієнток у постменопаузі достовірно частіше спостерігалося ураження міометрія лейоміомою, а поєднане ураження міометрія лейоміомою і аденоміозом переважно діагностувалося у хворих до 56 років. Особливо несприятливим станом є останнє поєднання, оскільки у таких випадках виявляються передпухлинні та передракові ураження ендометрія і шийки матки.

Резюме. Проведен анализ заключений гистологических исследований материала, полученного вследствие оперативного вмешательства по поводу полипоза эндометрия у 42 женщин. Выявлено, что у пациенток в постменопаузе достоверно чаще наблюдались поражения миометрия лейомиомой, а сочетанное поражение миометрия лейомиомой и аденомиозом преимущественно диагностировалось у больных до 56 лет. Особенно опасна последняя комбинация, поскольку в таких случаях отмечаются предопухолевые и предраковые поражения эндометрия и шейки матки.

Summary. The analysis of the conclusions of histologic researches of the material received owing to operative intervention concerning a polypose endometrix at 42 women is lead. It is revealed, that at patients in postmenopause defeats miometrix lyomiom authentically more often were observed, and combinated defeat miometrix lyomiom and adenomiosis was mainly diagnosed for patients till 56 years. Especially dangerously last combination as in such cases pretumoral and precancer defeats endometrix and uterus nick are marked.

Вступ

   У структурі гінекологічної захворюваності поліпоз ендометрія посідає провідне місце і має стійку тенденцію до зростання [1, 3]. Ця патологія є прирогативою жінок віком 35 років і старших, що може бути фактором ризику розвитку раку ендометрія.

  Тому для науковців цікавими можуть бути результати дослідження, присвячені аналізу патогістологічних висновків видалених під час діагностичного вишкрібання порожнини матки матеріалів, а вивчення частоти ураження тіла матки, ендометрія і шийки матки та структури патологічних процесів у разі поліпозу ендометрія необхідно для визначення оптимального об'єму лікування [2, 4].

   Мета роботи — проведення ретроспективного аналізу патогістологічних висновків видаленого матеріалу із порожнини матки хворих з поліпозом ендометрія.

Матеріал і методи дослідження

   Проаналізовано 42 історії хвороб і, відповідно, 42 висновки патогістологічних досліджень операційного матеріалу.

   Усіх пацієнток було розподілено на групи (залежно від періоду життя): I група — 20 пацієнток у преклімактеричному віці (середній вік — 45,6±3,1 років), II група — 22 пацієнтки, які перебували у постклімактеричному віці протягом 5-ти років (середній вік — 52,4±2,1 років).

Результати досліджень та їх обговорення

   Аналіз патогістологічних висновків операційного матеріалу показав, що патологічні зміни у жінок з поліпозом ендометрія відмічалися в тілі матки, ендометрії та шийці матки.

   Отримані дані показали, що у жінок в період постменопаузи (II група) достовірно частіше спостерігалося ураження міометрія лейоміомою. Зміни міометрія тільки аденоміозом відмічалися приблизно з однаковою частотою, а поєднане ураження міометрія лейоміомою й аденоміозом частіше було діагностовано у пацієнток віком до 56 років (I і II групи). Відсутність патологічного ураження міометрія реєструвалася, як правило, у хворих з поліпозом ендометрія в періоді пременопаузи (30,0% випадків) та менопаузи, що тривала понад 5-ти років і більше (35,0%).

   Доброякісний стан ендометрія, що відповідав віку обстежених пацієнток відмічався у 26,8% обстежених жінок. Згідно гістологічних висновків, у I групі спостереження перехідний, гіпопластичний і атрофічнийендометрій не діагностувався у жодної жінки, що свідчить про збереженість циклічних гормонально-морфологічних змін в ендометрії, при цьому у ІІ групі перехідний та гіпопластичний ендометрії було зареєстровано в 36,3% випадків. Атрофічний ендометрій у пацієнток II групи не виявлявся.

   Патологічні форми ендометрія, поліпоз ендометрія, залозна гіперплазія, залозо-кістозна гіперплазія, аденоматоз та синільний ендометрит було виявлено у 42,2% хворих серед усіх обстежених пацієнток.

   Аналіз частоти виявлення патологічних форм ендометрія залежно від віку і періоду життя хворих свідчить про те, що таке вкрай тяжке передпухлинне ураження ендометрія, як аденоматоз, однаково часто спостерігався у жінок в період пременопаузи і постменопаузи. Активні гормонозалежні процеси ендометрія, залозна і залозо-кістозна гіперплазія частіше реєструвалися в пременопаузі і раній постменопаузі (до 5-ти років). Патологічна стромальна реакція (поліпоз ендометрія) частіше виявлялася у періоді пременопаузи (15,0 % випадків).

   Патологічні зміни шийки матки достатньо часто супроводжують таку патологію, як опущення та випадання статевих органів. Окремо, а також у поєднанні із запальними, гіперпластичними та передпухлинними процесами у шийці матки дуже часто реєструються у пацієнток з поліпозом ендометрія. Таким чином, проведені дослідження показали, що частіше за все доброякісні патологічні зміни у шийці матки (ендоцервіцит, залозна псевдоерозія, псевдоерозія, що епідермізується, стаціонарний ендоцервікоз) спостерігалися у пацієнток I та II груп, а саме, у жінок, що перебувають у періоді пременопаузи та ранньої менопаузи.

   Аналізуючи результати гістологічних досліджень, було виявлено, що у жінок I групи лейоміома в 29,5% випадків поєднувалася із перехідним, гіпопластичним і атрофічним ендометрієм, а у пацієнток II групи перехідний, гіпопластичний і атрофічний ендометрій відмічався рідше — у 24,9% випадків.

Висновки

1. Патологічні захворювання тіла матки, ендометрія і шийки матки притаманні пацієнткам із поліпозом ендометрія.

2. У разі діагностики поліпозу ендометрія необхідно провести додаткові дослідження для з'ясування стану міометрія і шийки матки у даної категорії хворих.

3. У жінок у постменопаузі достовірно частіше спостерігалися ураження міометрія лейоміомою, а поєднане ураження міометрія лейоміомою і аденоміозом більш часто було діагностовано у пацієнток у віці до 56 років.

4. Під час аналізу попередніх результатів обстеження необхідно враховувати, що особливо несприятливим станом є поєднане ураження міометрія лейоміомою і аденоміозом, оскільки у таких жінок гістологічні дослідження виявляють передпухлинні та передракові ураження ендометрія і шийки матки.

ЛІТЕРАТУРА

1. Савельева Г.М., Брусенко В.В., Голова Ю.А. Период постменопаузы: климактерические расстройства, изменения в матке и яичниках // Врач. — 2002. — № 8. — С. 3–6.
2. Татарчук Т.Ф., Сольский Я.П. Эндокринная гинекология. — Ч.1. — К.: Заповіт, 2003. — С. 220–222.
3. Minton S.E., Munster P.N. Chemotherapy_induced amenorrhea and fertility in women undergoing adjuvant treatment for breast cancer // Cancer Control. — 2002. — V. 9, № 6. — P. 466–472.
4. Rosenbaum H. Menopause in Europe: the state of the art // Menopause. — Paris, 1996. — P. 123–219.

Ключові слова: жінки, ендометрій, гістологічні дослідження, пре- і постменопауза.
Ключевые слова: женщины, эндометрий, гистологические исследования, пре- и постменопауза.
Key words: women, endometrix, histologic researches, pre- and postmenopause.




:
.

:
http://old.medexpert.org.ua/modules/myarticles/article_storyid_415.html

:


.
.