Перспективи застосування мультипробіотика «Симбітер® ацидофільний» концентрований при гастритах із зниженою кислотністю у вагітних жінок

: 2010/3/16 | : Здоровье женщины

Т.В. Берегова, О.І. Цирюк
Київський національний университет ім. Тараса Шевченка

Резюме. В експериментах на самицях щурів із раннім токсикозом доведено, що 28-денне пригнічення секреції соляної кислоти у шлунку блокатором H+-K+-АТФази омепразолом (по 14 мг/кг, внутрішньочеревинно) призводить до зниження колонізаційної резистентності слизової оболонки шлунка та збільшення мікрофлори із кишечника до шлунку висхідним шляхом. У щурів, які одночасно із омепразолом отримували Симбітер, показники обсіменіння шлунка умовно-патогенною мікрофлорою практично не відрізнялися від таких у контролі. Результати дослідження показали доцільність застосування мультипробіотика «Симбітер® ацидофільний» концентрований у вагітних жінок з гіпоацидними гастритами для профілактики ранніх токсикозів на зменшення вираженості їх перебігу.

Резюме. В экспериментах на самках крыс с ранним токсикозом доказано, что 28-дневное угнетение секреции соляной кислоты в желудке блокатором H+-K+-АТФазы омепразолом (по 14 мг/кг, внутрибрюшинно) приводит к снижению колонизационной резистентности слизистой оболочки желудка и увеличению транзита микрофлоры с кишечника в желудок восходящим путем. У крыс, которые одновременно с омепразолом получали Симбитер, показатели обсеменения желудка условно-патогенной микрофлорой практически не отличались от таких в контроле. Результаты исследования показали целесообразность применения мультипробиотика «Симбитер® ацидофильный» концентрированный у беременных женщин с гипоацидными гастритами с целью профилактики ранних токсикозов и снижения выраженности их протекания.

Summary. In experiments on rats it was shown that long-terninhibition of gastric acid secretion by omeprazole (14mg/kg daily, i.p., during 28 days) leads to dimishing of bacterial resistance of gastric mucosa and increase of transit of microflora from colon in stomach by ascending tract. In rats which simultaneously with omeprazole have beeb received Symbiter showings of semination by opportunistic pathogenic bacteriums practically didn't differ from control. In the article it is discussed advisability of use of multiprobiotic «Symbiter® acidofilic» concentrated in expectant mothers with hypoacidic with aim to prevent the expectant mothers and facilitate its passing.

Вступ

   Хронічний гастрит — це захворювання, викликане запальними змінами слизової оболонки шлунка і порушеннями процесів синтезу соляної кислоти.

    Поряд із неприємними і больовими відчуттями, шлунковими і кишковими розладами, що пов'язані з прийомом їжі або нервовими навантаженнями, у хворих часто виникають роздратування, підвищена втомлюваність, загальна слабкість, зниження артеріального тиску. За результатами багатьох досліджень, хронічний гастрит реєструють більш, ніж у 50% дорослого населення розвинутих країн світу [4, 15]. Сьогодні основними формами розвитку гастриту є хронічний гастрит А (на його долю припадає 15–18% випадків захворювання) та хронічний гастрит В, викликаний особливим мікроорганізмом Хелікобактер пілорі (75–85% випадків) [11, 20].

    У 75% жінок, які страждають на хронічний гастрит, захворювання загострюється під час вагітності. Як правило, у таких жінок розвивається ранній токсикоз — блювота вагітних, причому часто вона триває до 14–17$ти тижнів і може перебігати у тяжкій формі [12]. Не дивлячись на те, що в період загострення жінка відчуває дискомфорт та значне погіршення самопочуття, безпосередньо на перебіг вагітності і плід загострення хронічного гастриту не впливають. Проте такі жінки потребують посиленої уваги, так як соляна кислота в шлунку захищає організм людини від негативного впливу мікроорганізмів [7, 14], а зменшена кислотність шлункового соку є причиною розвитку дисбактеріозу та може призводити до розвитку інфекційних захворювань [10, 14, 17, 19].

    Отже, проблема лікування жінок з хронічними гастритами із зниженою кислотністю є актуальною проблемою, а терапія вагітних потребує особливої уваги. Медикаментозне лікування вагітних з хронічним гастритом має свої особливості. Усунення хелікобактерної інфекції під час вагітності не проводиться, так як небажаним є використання препаратів (де-нол і тетрациклін), що застосовуються з цією метою. Оксацилін і фуразолідон, які застосовують замість тетрацикліну, без призначення де-нолу неефективні. В останні роки проведено цілу низку клінічних досліджень щодо оцінки ефективності застосування пробіотиків в ерадикації Хелікобактер пілорі, які свідчать про доцільність їх використання у таких випадках [2, 6, 8, 9, 13, 16, 18].

   Серед існуючих пробіотиків привертає до себе увагу препарат вітчизняного виробництва «Симбітер® ацидофільний» концентрований (фірма «О.Д. Пролісок»), який є представником нового покоління засобів бактеріальної терапії. Діючою основою мультипробіотика є жива концентрована біомаса симбіозу 14-ти унікальних пробіотичних штамів біфідобактерій, лактобацил, лактококів, пропіоновокислих бактерій, а також фізіологічно корисні продукти їх метаболізму (полісахариди, вітаміни, амінокислоти, низькомолекулярні жирні кислоти, ферменти та ін.). Головна відмінність зазначеного мультипробіотика у порівнянні з іншими сучасними бактеріопрепаратами — це полікомпонентний склад, що забезпечує поєднання в одному препараті широкого спектра різновидів пробіотичної дії. Жива форма пробіотика — ще одна особливість «Симбітера® ацидофільного» концентрованого, завдяки якій мультипробіотик починає чинити вплив одразу після його вживання. Результати багатьох досліджень підтверджують високу ефективність застосування препарату при лікуванні дисбактеріозу. Мультипробіотик позитивно впливає на обмінні процеси та підвищує захисні сили організму, що особливо важливо для жінок в період вагітності.

   Синтезуючи широкий спектр вітамінів, ферментів, що сприяють процесам травлення; полісахариди, органічні кислоти та інші фізіологічні компоненти, що значно підвищують пробіотичну ефективність препарату, «Симбітер® ацидофільний» концентрований нормалізує стан мікрофлори кишечника, що значно поліпшує перебіг вагітності та пологів [5].

   Відсутність протипоказань щодо призначення вагітним жінкам мультипробіотика «Симбітер® ацидофільний» та складність досліджень щодо його впливу на стан мікробіоценозу шлунка за умов тривалого зниження шлункової секреції у вагітних (ендоскопічні дослідження у таких випадках проводяться лише за спеціальними показаннями) спонукають науковців проводити подальші дослідження у цьому напрямку.

   Мета роботи — вивчення впливу «Симбітера® ацидофільного» концентрованого на видовий склад та кількісні показники мікрофлори шлунка у щурів за умов тривалого зниження шлункової секреції.

Матеріал і методи дослідження

   Дослідження проведені на 30 щурах лінії Wеstar (вага — 150–200 г) із дотриманням нормативів Конвенції з біоетики Ради Європи (1997), Європейської конвенції про захист хребетних тварин, які використовуються для експериментальних та інших наукових цілей, загальним етичним принципам експериментів на тваринах, ухвалених Першим національним конгресом України з біоетики (вересень, 2001), інших міжнародних угод та національного законодавства у цій галузі [1].

    На початку експерименту щурів було розподілено на 3 групи. До І (контрольної) групи були зараховані тварини, яким протягом 28 днів у вигляді ін'єкцій вводили 0,2 мл води, у щурів ІІ групи модулювали тривале зниження шлункової секреції; для цього їм протягом 28-ми днів вводили блокатор ключового фермента синтезу соляної кислоти H+-K+-АТФази омепразол (Доктор Реддіс Лабораторіс Лтд, Індія) в дозі 14 мг/кг внутрішньочеревинно (в/о) 1 раз на добу, який розчиняли в 0,2 мл води для ін'єкцій. Щурам ІІІ групи протягом 28 днів, поряд із введенням омепразолу, орально призначали мультипробіотик «Симбітер® ацидофільний» концентрований у перші 2 тижні по 0,14 мл/кг, а наступні 2 тижні — по 0,014 мл/кг. Пробіотик «Симбітер® ацидофільний» концентрований представляє собою концентровану біомасу живих клітин симбіозу 14-ти штамів пробіотичних бактерій. До складу препарату входять: лактобацили і лактококи — 6,0.1010 КУО/cм3, пропіоновокислі бактерії — 3,0.1010, біфідобактерії — 1,0.1010, оцтовокислі бактерії — 1,0.106. Одна доза містить 10 cм3 мультипробіотика.

   Особливості контамінації слизових оболонок шлунка умовно-патогенною та нормальною мікрофлорою оцінювалися після 28-ї доби від початку експерименту.

    Проведення аналізу та облік результатів при дослідженні мікробіоценозу порожнини шлунка здійснювалися згідно наказу № 535 МОЗ СРСР від 1985 р. та наказу №59 МОЗ України від 2003 р.

     Кількісні показники мікрофлори шлунка вивчалися шляхом висіву 1 мл з кожного розведення на диференційно-діагностичні середовища (Ендо, Плоскірєва, ВСА) — для виявлення патогенних ентеробактерій; жовтково-сольовий агар та середовище Сабуро — стафілококів та грибів; Ендо та цитрат мікро — кишкової палички та умовнопатогенних ентеробактерій; 5% кров'яний агар та середовище ЕДДС — ентерококів; середовище Блаурока — для біфідобактерій та MRS — для лактобацил. Кількісні показники росту мікробних клітин виражались у десятичних логарифмах для визначення мікробіоценозу колонієутворюючих одиниць на 1 г вилученого матеріалу (lg КУО/г).

    Отримані результати досліджень перевіряли на нормальність розподілу за допомогою W-тесту Шапіро—Вілка. Оскільки наші дані виявилися нормально розподілені, порівняння вибірок проводилося з урахуванням t-критерія Ст'юдента для незалежних вибірок. Також розраховувалися середнє значення (М), стандартна похибка середнього (m), за рівень значущості показників приймали значення р<0,05 [3].Результати досліджень та їх обговорення

   Аналіз мікрофлори шлунка у контрольних тварин свідчив про обмежений спектр бактерій, що входять до складу біоценозу цього органу (табл. 1). З найбільшою частотою реєструвалась контамінація шлунка у контрольних тварин грибами роду Кандіда, ентерококом, кишковою паличкою, лактобактеріями. Представники умовно-патогенної мікрофлори шлунка практично не висівались. Лише у 10% тварин було виявлено цитробактер. Кількісні показники колоній ентерокока, ешеріхій та грибів роду Кандіда не досягали високого рівня і складали 102–103 КУО/г. Концентрація лактобактерій також булла незначною — 102 КУО/г.



    Порівняння стану мікрофлори шлунка у щурів контольної групи з групою, де протягом 28-ти днів тваринам вводили омепразол з метою блокади секреції соляної кислоти, показали, що у піддослідних щурів спостерігалися значне зменшення частоти висівання лактобактерій та тенденція до зростання колонізації умовно-патогенною мікрофлорою та грибами роду Кандіда. Статистично підтверджено зниження кількісних показників висіву зі шлунка нормальної мікрофлори, а у 40% тварин вони взагалі не виявлялись. Бактеріальний спектр шлунка тварин після 28-денної блокади синтезу соляної кислоти омепразолом розширився за рахунок висіву клебсієли, ентеробактера, протея. Концентрація цих умовно-патогенних бактерій досягла високого рівня —104–105 КУО/г.

    Таким чином, отримані дані свідчили про зниження колонізаційної резистентності слизової оболонки шлунка у тварин на тлі тривалого пригнічення секреції соляної кислоти та можливість транзиту мікрофлори з кишечника у шлунок висхідним шляхом.

    У щурів, які отримували одночасно з омепразолом Симбітер, показники обсіменіння шлунка умовно-патогенною мікрофлорою практично не відрізнялись від контрольних значень. У таких тварин зменшився видовий спектр виділених із шлунка ентеробактерій за рахунок відсутності клебсієли та протея. Також у них не спостерігалося обсіменіння шлунка стафілококом золотистим. Як правило, до складу мікробіоценозу шлунка щурів цієї групи входили ентерокок, кишкова паличка та гриби роду Кандіда в незначних концентраціях (102–103 КУО/г). Поряд із цим, також збільшилася кількість лактобактерій (до 104 КУО/г), що наближалося до показників контрольної групи.

Висновки

   Таким чином, тривале зниження кислотності шлункового соку призводить до мікробіологічних порушень і надмірного росту умовно-патогенної флори в шлунку, яка може стати причиною розвитку серйозної інфекції та посилити запальні процеси в слизовій оболонці шлунка. Прояви раннього токсикозу у вагітних з дисбактеріозом, очевидно, посилюються, так як токсичні
продукти метаболізму надмірно розмноженої умовно-патогенної флори посилюють симптоми інтоксикації, знижують детоксикаційну функцію печінки, пригнічують регенераційні процеси в слизовій оболонці, а дефіцит цукролітичних анаеробів зменшує енергозабезпечення клітин епітеліальної тканини, викликаючи її дистрофічні зміни. Отже, отримані результати дослідження дозволяють заключити, що вагітним жінкам з хронічним гастритом зі зниженою кислотністю слід призначати мультипробіотик «Симбітер ацидофільний» концентрований з метою відновлення мікробіоценозу в шлунку, що полегшить перебіг раннього токсикозу, а іноді здатний цілком усунути його прояви.

ЛІТЕРАТУРА

1. Биомедицинская этика / Под ред. В.И. Покровского. — М., 1997. — 224 с.
2. Корниенко Е.А., Дроздова С.Н. Пробиотики как способ повышения эффективности эрадикации Helicobacter pylori у детей // Фарматека. — 2005. — № 7. — С. 69–70.
3. Філімонова Н.Б., Філь І.О., Михайлова Т.С. Статистичний аналіз даних відповідно до засад науково обґрунтованої медицини. Первинний аналіз кількісних даних, подання результатів експерименту // Медицина залізничного транспорту України. — 2004. — № 4. — С. 85–93.
4. Хронический гастрит / Аруин Л.И., Григорьев П.Я., Исаков В.А. и др. — Амстердам, 1993. — 362 с.
5. Янковский Д.С., Дымент Г.С. Микрофлора и здоровье человека — К: ТОВ «Червона Рута-Турс», 2008. — 552 с.
6. A liophylized and inactivated colture of Lactobacillus acidophilus increases Helicobacter pylori eradication rate / Canducci F., Ammuzzi A., Cremonini F. еt al. // Int. J. Gastroenterol. Hepatol. — 2000. — V. 47, № 1. — Р. 101.
7. Bactericidal factors in gastric juice / Wilder-Smith C.H., Spiring G., Krech T. et al. // Eur. J. of Gastroenterology and Hepatology. — 1992. — V. 4. — P. 885–891.
8. Cats A., Kuipers E.J., Bosschaert M.A. Effect of freuquent consumption of a Lactobacillus casei-containing milk drink in Helicobacter pylori-colonized subjects // Aliment. Pharmacol. Ther. — 2003. — № 17. — P. 429–435.
9. Effect of Lactobacillus casei supplementation on the effectiveness and tolerability of a new seconde-line 10-day quadruple therapy after failure of a first attempt to cure Helicobacter pylori infection / Tursi A., Brandimarte G., Giorgetti G.M. et al. // Med. Sci. Monit. — 2004. — № 10. — P. 662–666.
10. Gastric acidity protects mice against prion infection? / Martinsen T.C., Taylor D.M., Johnsen R. et al. // Scand. J. Gastroenterol. — 2002. — Vol. 37, № 5. — P. 497–500.
11. Helicobacter pylori and its involvement in gastritis and peptic ulcer formation / Konturek S.J., Konturek P.C., Konturek J.W. et al. // J. Physiol Pharmacol. — 2006. — V. 57 (Suppl. 3). — P. 29–50.
12. Jarnfelt-Samsioe A., Samsioe G., Velinder G.M. Nausea and vomiting in pregnancy—a contribution to its epidemiology // Gynecol. Obstet. Invest. — 1983. — V. 16, № 4. — P. 221–229.
13. Michetti P., Dorta G., Wiesel P.H. Effect of whey-based culture supernatant of Lactobacillus acidophilus (johnsonii) La1 on Helicobacter pylori infection in humans // Digestion. — 1999. — № 60. — P. 203–209.
14. Nwokolo C.U., Loft D.E., Holder R. Increased incidence of bacterial diarrhoea in patients taking gastric acid antisecretory drugs // Eur. J. Gastroenterol. Hepatol. — 1994.— Vol. 6. — P. 697–699.
15. Prevalence of gastritis in a rural population / Siurala M., Isokoski M., Varis K. et al. // Scand. J. Gastroenterol. — 1968. — V. 3. — P. 211–233.
16. Probiotic supplementation improves tolerence to Helicobacter pylori eradication therapy — a placebo-controlled, double-blind randomized pilot study / Myllyluoma E., Veijola L., Ahlroos T. et al. // Aliment. Pharmacol. Ther. — 2005. — № 21. — P. 1263–1272.
17. Risk of community$acquired pneumonia and use of gastric acid-suppressive drugs / Laheij R.J., Sturkenboom M.C., Hassing R.J. et al. // JAMA. — 2004. — V. 292, № 16. — P. 1955–1960.
18. Sykora J., Valeckova K., Amlerova J. Effects of a specially designed fermented milk product containing probiotic Lactobacillus casei DN-114 001 and the eradication of Helicobacter pylori in children: a prospective randomized double-blind study // J. Clin. Gastroenterol. — 2005. — № 39. — P. 692–698.
19. Waldum H.L., Brenna E., Sandvik A.K. Long$term safety of proton pump inhibitors: risks of gastric neoplasia and infections // Expert Opin Drug Saf. — 2002. — V. 1, № 1. — P. 29–38.
20. Weck M.N., Brenner H. Association of Helicobacter pylori infection with chronic atrophic gastritis: Meta-analyses according to type of disease definition // Int. J. Cancer. — 2008. — V. 123, № 4. — P. 874–881.

Ключові слова: вагітні жінки, гастрит, профілактика ранніх токсикозів, «Симбітер® ацидофільний» концентрований.
Ключевые слова: беременные женщины, гастриты, профилактика ранних токсикозов, «Симбитер® ацидофильный» концентрированный.
Key words: expectant mothers, gastritis, expectant mothers, «Symbiter® acidofilic» concentrated.






Читайте также новости здоровье в главных новостях Украины, России, Европы и мира
К вашим услугам стоматология и зубное протезирование
Женские новости. Красота и здоровье


:
.

:
http://old.medexpert.org.ua/modules/myarticles/article_storyid_483.html

:


.
.