Современная стоматология Зубное протезирование Здоровье женщины Перинатология и педиатрия Современная педиатрия МедЭксперт
Перейти на новый сайт МедЭксперт
МастерДент: апекс-локаторы Bingo-1020 и NovApex – точность и удобство в работе  ::  Публикуйте у нас пресс-релизы и рекламные статьи, прайсы, персональные страницы :: Медицина. МедЭксперт
НОВОСТИ
  » Читать
»
Добавить
СТАТЬИ
  » Читать
»
Добавить
КАТАЛОГ
  » Смотреть
»
Добавить
ОБЪЯВЛЕНИЯ  
  » Смотреть
(+ добавить)
ФОРУМ
  » Смотреть
(+ участвовать)
Авторам | О нас | Вход | Регистрация | Контакты | Реклама | Каталог товаров (+прайсы) | Поиск
      

      

      

      
-:
.

      
..
..
..
..

      
.
-

      

      

      
Быстрый и удобный поиск нужного врача
Кинезио тейп это...
Современное протезирование зубов
Что такое пульпит и как его вылечить
Тугоухость: как определить недуг
Виды подтяжек женской груди: что нужно знать в первую очередь
Клиники мануальной терапии в Киеве
Препараты для здоровья и спорта NOW Foods
Компьютерная томография: принципы, возможности, где пройти?
Одноразовые пеленки. Реальная помощь для молодой мамы
Японские тонометры анд
Клинико-диагностический центр «Медпомощь 24»: здоровье пациента в надежных руках
Подмышечные и подлокотные костыли: особенности применения
Покупка справок обеспечит свободу действий при любых обстоятельствах
Выбираем матрас: советы врача-ортопеда

      
AdverMAN

      

 
.

. . . . .

ФОРМУВАННЯ Т-ЛІМФОЦИТІВ ПАМ'ЯТІ У ВІЛ-ПОЗИТИВНИХ ДІТЕЙ З ПРОГРЕСУЮЧИМ ПЕРЕБІГОМ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ

Д.В. Самарін
Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, м. Київ



Вступ

   Актуальність проблеми ВІЛ_інфекції для людства зростає з кожним роком, з кожною новою інфікованою людиною. Від початку реєстрації до теперішнього часу виявлено більш ніж 40 мільйонів ВІЛ-позитивних людей. Щодня у світі біля 14 тисяч людей інфікуються збудником ВІЛ. Україна належить до країн, в яких спостерігається прогресуюче збільшення кількості ВІЛ-інфікованих осіб. Згідно офіційних даних, на початок 2007 р. в Україні офіційно зареєстровано 117 тисяч хворих, з яких більш ніж 16 тисяч дітей. Термінальна стадія ВІЛ-інфекції — СНІД — зареєстрована у більш ніж 21 тисячі хворих, з яких 696 становлять діти [1]. Однак реальна кількість хворих, згідно оціночних даних, є істотно вищою.

    Особливістю ВІЛ, що відрізняє його від інших збудників інфекційних хвороб, є ураження імунної системи, внаслідок чого у хворого розвивається імунодефіцит. Основним шляхом розвитку імунодефіциту при ВІЛ-інфекції традиційно вважається зниження рівнів Т-хелперів (CD3+CD4+) внаслідок розмноження вірусу [2,3]. Відповідно до цього в існуючих класифікаціях ВІЛ-інфекції ступінь імунодефіциту оцінюється за рівнями Т-хелперів. Однак на сьогоднішній день існують дані, які вказують на існування порушень функціонування Т-хелперів у ВІЛ-інфікованих хворих [4], при цьому явища імунодефіциту можуть виникати на тлі відносно збережених рівнів Т-хелперів.

   Одним з важливих механізмів нормального функціонування імунної системи є утворення Т-лімфоцитів пам'яті під час першої зустрічі організму з різноманітними збудниками. В подальшому, при повторному надходженні мікроорганізмів, формування імунної відповіді забезпечується діяльністю Т-лімфоцитів пам'яті. Імунна відповідь в цьому випадку розгортається швидше і є більш ефективною [3].

   Нашу увагу привернув такий показник, як молекула СD45. Вона є поверхневою молекулою, розташованою на клітинах імунної системи організму, — Т- і В-лімфоцитах, гранулоцитах, моноцитах. Важливою особливістю, яка відрізняє CD45 від інших поверхневих рецепторів, є можливість існування у різних формах (ізоформах). Найбільше значення мають ізоформи CD45RA та CD45RО. CD45RA є поверхневим маркером наївних Т-лімфоцитів, які нещодавно вийшли з тимусу і щене зазнали антигенного впливу, CD45RО визначається на Т-лімфоцитах пам'яті, які утворилися в ході імунної відповіді на певний антиген. Існують також Т-лімфоцити, які одночасно несуть на своїй поверхні і CD45RA, і CD45RО. Вважається, що ці клітини перебувають у проміжному стані переходу від наївної клітини до клітини пам'яті. У новонародженої дитини усі Т_лімфоцити несуть на поверхні CD45RA, з віком, внаслідок антигенної стимуляції, збільшується кількість клітин, які несуть CD45RО [2]. Проведення ВААРТ у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції супроводжується відновленням функціональної активності імунної системи, одним з проявів якого є підвищення рівнів наївних Т-лімфоцитів [5].

Переважна більшість досліджень ВІЛ/СНІДу проводиться у дорослих пацієнтів, водночас існують дані щодо відмінностей процесів ураження імунної системи під час прогресуючого перебігу ВІЛ-інфекції і її відновлення на тлі проведення ВААРТ між дітьми і дорослими хворими [6]. Це вимагає вивчення стану функціонування імунної системи при ВІЛ-інфекції саме у дітей.

Метою нашої роботи було дослідження стану формування Т-лімфоцитів пам'яті, як Т-хелперів (СD3+СD4+), так і Т-цитотоксичних лімфоцитів (СD3+СD8+), за експресією ізоформ CD45 (CD45RA та CD45RО) у дітей з прогресуючим перебігом ВІЛ_інфекції, які ще не отримували ВААРТ, ВІЛ-інфікованих дітей, які отримують ВААРТ, та здорових дітей для визначення стану формування Т-лімфоцитів пам'яті і можливості використання їх для прогнозування перебігу ВІЛ_інфекції у дітей та оцінки ефективності ВААРТ.

Матеріал і методи дослідження

   Під спостереженням знаходилося 43 дитини: 22 ВІЛ-інфіковані дитини, які перебували на ІІІ-IV клінічних стадіях хвороби, та 21 здорова (контрольна група). Вік дітей варіював від 3 до 18 місяців. Хлопчиків було 23 (53,5%), дівчаток — 20 (46,5%), розподіл за статтю в межах групп також був відповідним. Усім дітям проводилося ретельне вивчення анамнезу, загальноклінічне обстеження.

   Група ВІЛ-інфікованих складалася з 10 дітей з прогресуючим перебігом інфекції, які розглядалися як кандидати на проведення ВААРТ, та 12 дітей, яким проводилася ВААРТ протягом щонайменше 6 місяців. Діагноз ВІЛ-інфекції встановлювався на підставі наявності клінічних проявів, які відповідали ІІІ та IV стадіям ВІЛ-інфекції, згідно класифікації ВООЗ (2006). Підтвердження діагнозу відбувалося шляхом проведення якісного визначення в крові провірусної ДНК ВІЛ методом ПЛР. Наявність у ВІЛ-інфікованої дитини клінічних проявів ІІІ та IV стадій інфекції розцінювалася як показання до ВААРТ. Для ВААРТ використовувалися наступні схеми терапії: ZDV+3TC+NVP у 8 дітей, AZT+3TC+LPV/r у 2 дітей, та AZT+3TC+NFV у 2 дітей.

   Імунологічне обстеження складалося з традиційного визначення основних субпопуляцій лімфоцитів — вмісту лімфоцитів (СD3+), Т_хелперів (СD3+СD4+), Т-цитотоксичних лімфоцитів (СD3+СD8+); також проводилося дослідження кількості наївних та зрілих Т-лімфоцитів за експресією ізоформ поверхневої молекули CD45 (CD45RA/CD45RО). Імунологічне обстеження проводилося шляхом багатокольорової цитометрії з використанням комерційних наборів моноклональних антитіл виробництва Beckton Dickinson на проточному цитометрі
того ж виробника.

   Отримані результати оброблялися методами описової статистики (визначалися середні значення досліджуваних показників, похибка середньої, середньоквадратичне відхилення). Порівняння отриманих результатів між групами проводилося за допомогою гетероскедастичного Т-тесту, достовірними вважали відмінності при p<0,05.

Результати досліджень та їх обговорення

   При аналізі клінічних проявів у було встановлено, що у дітей, які розглядалися як кандидати на ВААРТ, спостерігалися численні різноманітні захворювання, водночас у дітей, які отримували ВААРТ, інтенсивність проявів ВІЛ-інфекції була значно меншою, але в анамнезі вони мали подібні порушення (табл.1).



   У дітей контрольної групи спостерігалися поодинокі епізоди гострих інфекційних захворювань, які мали легкий та середньоважкий перебіг. Клінічні прояви були найбільш виражені у ВІЛ-інфікованих дітей, які розглядалися як кандидати на антиретровірусну терапію. У всіх них спостерігалося відставання у прибавці маси тіла, хронічна діарея, затримка психомоторного розвитку. Також у цих дітей визначалися опортуністичні інфекції — рецидивні форми кандидозної інфекції (орофарингеальний кандидоз, памперсний дерматит), часті респіраторні інфекції. Вказані прояви відповідали III та IV клінічним стадіям ВІЛ-інфекції.

   При вивченні анамнезу у ВІЛ_інфікованих дітей, які перебували на ВААРТ, виявлено, що до початку терапії у них мали місце аналогічні клінічні прояви ВІЛ, однак на тлі специфічного лікування відбулося зменшення інтенсивності інфекційного синдрому; діти наздогнали здорових однолітків за масо-ростовими показниками. За клінічними проявами на час обстеження вони практично не відрізнялися від дітей контрольної групи.

   Результати дослідження основних субпопуляцій лімфоцитів крові представлені в таблиці 2.



   При аналізі основних субпопуляцій лімфоцитів було встановлено, що відсотковий вміст лімфоцитів у дітей, які розглядалися як кандидати на ВААРТ, є вищим, ніж у здорових дітей.

   Відсотковий вміст Т-хелперів (CD3+CD4+) був найнижчим у ВІЛ-інфікованих дітей, які ще не отримували антритетровірусну терапію, — він був достовірно нижчим, ніж в групі хворих, які перебували на ВААРТ, та здорових дітей. Водночас достовірні відмінності у відсоткових рівнях CD3+CD4+ лімфоцитів між ВІЛ_інфікованими дітьми, які отримували ВААРТ, та здоровими дітьми були відсутні. Хоча розподіл за середнім вмістом CD3+CD4+ лімфоцитів був аналогічним їх відсотковій концентрації, достовірними виявилися зміни лише між граничними значеннями в групах ВІЛ_інфікованих дітей, які розглядаються як кандидати на ВААРТ, та здоровими дітьми. Таким чином, отримані нами дані підтверджують, що абсолютний вміст Т-хелперів у дітей раннього віку є менш чутливим показником імуносупресії, ніж їх відсотковий показник. Дослідження відсоткової експресії ізоформ CD45 (CD45RA/CD45RО) на Т-хелперах та цитотоксичних Т-лімфоцитах показало, що у дітей всіх груп найчастіше зустрічалися Т-лімфоцити (як Т-хелпери, так і Т-цитотоксики), що несли на своїй поверхні ізоформу CD45RA, притаманну наївним клітинам, які не зазнали антигенного впливу. Друге місце за інтенсивністю експресії посідали клітини, які експресували CD45RО, і, відповідно, найнижчім був відсоток клітин, які одночасно несли на своїй поверхні обидві ізоформи CD45RA та CD45RО.

    Переважання наївних форм Т-лімфоцитів характернее для дитячого віку та ілюструє той факт, що дитяча імунна система є ще «не навченою».

   При аналізі процесу формування Т-лімфоцитів пам'яті було встановлено, що відсоток наївних Т-хелперів (CD3+CD4+CD45RA+) був практично однаковим у дітей усіх обстежених груп (рис.1).


   Водночас відсоток наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів (CD3+CD8+CD45RA+) був однаковим у ВІЛ-інфікованих дітей, які перебувають на ВААРТ, та здорових дітей і перевищував відповідний показник у ВІЛ-інфікованих дітей (p<0,05).

   Низькі відсоткові рівні наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом хвороби можуть вказувати як на руйнування цих клітин в периферичній циркуляції, так і на порушення утворення на рівні тимусу внаслідок розмноження вірусу ВІЛ. Відсоткові рівні Т-хелперів пам'яті (CD3+CD4+ CD45RО+) у ВІЛ-інфікованих дітей обох груп практично не відрізнялися між собою і були вищими, ніж у дітей контрольної групи (p<0,05).

   Відсоток Т-цитотоксичних лімфоцитів (CD3+CD8+CD45RО+) був також вищім у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції та дітей, як перебували на ВААРТ, порівняно з дітьми контрольної групи; в обох випадках відмінності були достовірними (p<0,001). Високі відсоткові рівні Т-хелперів і Т-цитотоксичних лімфоцитів пам'яті у ВІЛ-інфікованих дітейпорівняно з дітьми контрольної групи найвірогідніше пов'язані з тим, що ВІЛ-інфіковані діти зазнавали більшого антигенного навантаження. Незрілість імунної системи у дітей раннього віку є фізіологічною, вважається, що вона захищає організм від розвитку аутоімунних реакцій в майбутньому [2]. Передчасне дозрівання імунної системи у ВІЛ-інфікованих дітей є проявом функціональних порушень Т-лімфоцитів, надалі воно може призвести до розвитку аутоімунних ускладнень.

   Відсоткові рівні Т_хелперів, які несли одночасно обидві ізоформи рецептора CD45 (CD3+CD4+CD45RА+CD45RО+), були однаковими у дітей усіх трьох груп. Відсоток Т-цитотоксичних лімфоцитів, які експресували обидві ізоформи, був вищим у здорових дітей, ніж у ВІЛінфікованих дітей обох груп.

   Виявлені відсоткові показники лімфоцитів, які одночасно несли на своїй поверхні обидві ізоформи рецептора CD45, відбивають перебіг процесів утворення клітин пам'яті з наївних Т-лімфоцитів — у ВІЛ-інфікованих дітей існувало порушення утворення Т-цитотоксичних лімфоцитів пам'яті порівняно із здоровими дітьми. Розподіл показників абсолютного вмісту Т-хелперів та Т-цитотоксичних лімфоцитів за експресією ізоформ рецептора CD45 дав наступні результати (рис.2).


   Абсолютний вміст наївних Т-хелперів (CD3+CD4+ CD45RA+) у ВІЛ-інфікованих з прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції виявився найнижчим. Найвищий рівень показника був зафіксований у здорових дітей контрольної групи. Результати дітей, які перебували на ВААРТ, займали проміжне положення. Відмінності між дітьми контрольної групи та ВІЛ-інфікованими дітьми з прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції виявилися достовірними p<0,001); між дітьми, які перебували на ВААРТ, та ВІЛ-інфікованими дітьми з прогресуючим перебігом ВІЛ-інфекції — достовірними (p<0,05). Хоча абсолютні рівні наївних Т-хелперів у ВІЛ-інфікованих дітей, які отримували ВААРТ, були нижчими, ніж у здорових дітей контрольної групи, однак відмінності виявилися недостовірними. Виявлені відмінності в абсолютній кількості наївних Т-хелперів у дітей досліджуваних груп можна пояснити руйнуванням наївних Т-хелперів в крові а також можливим порушенням процесів утворення цих клітин в тимусі внаслідок прогресування ВІЛ-інфекції. Проміжні між трьома групами значення, отримані у дітей, які перебувають на ВААРТ, можна пояснити як процес відновлення імунної системи за рахунок збережених резервів тимусу і, відповідно, виходу в циркуляцію наївних форм Т-хелперів.
Розподіл дітей досліджуваних груп за абсолютним вмістом наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів (CD3+CD8+CD45RA+) був протилежним розподілу за кількістю наївних Т-хелперів. Так, абсолютний вміст наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів був найвищим у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом захворювання — він був достовірно вищим, ніж у здорових дітей (p<0,01). Абсолютні рівні наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів займали проміжне положення між іншими досліджуваними групами, однак відмінності виявилися недостовірними.

    Виявлені відмінності між дітьми досліджуваних групп у рівнях наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів можна пояснити активацією клітинної ланки імунної системи, формуванням імунної відповіді як проти ВІЛ, так і протии опортуністичних збудників.

    Розподіл дітей досліджуваних груп за абсолютними рівнями Т-хелперів пам'яті (CD3+CD4+CD45RО+) був подібним до розподілу за наївними Т-хелперами. Так само найбільший абсолютний вміст Т-хелперів пам'яті зафіксований у здорових дітей контрольної групи, він був достовірно вищим, ніж найнижчий показник, який спостерігався у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом інфекції (p<0,05). У дітей, які перебували на ВААРТ, рівні Т-хелперів пам'яті займали проміжне положення між дітьми інших груп; не було виявлено достовірної відмінностей між абсолютним вмістом Т-хелперів пам'яті у дітей цієї та інших груп.

    Рівні Т-цитотоксичних лімфоцитів пам'яті (CD3+CD8+CD45RО+) були достовірно вищими у ВІЛ-інфікованих пацієнтів з прогресуючим перебігом інфекції, ніж у здорових дітей контрольної групи (p<0,001), вони також були вищими, ніж у дітей, які отримують ВААРТ, однак відмінності виявилися недостовірними. Абсолютний вміст Т-цитотоксичних лімфоцитів у ВІЛ-інфікованих дітей, які отримують ВААРТ, був достовірно вищим, ніж у здорових (p<0,05).

   Т-хелпери пам'яті утворюються внаслідок контакту організму з патогенними мікроорганізмами, виключно внаслідок постимічних процесів диференціювання, тому виявлені відмінності в показниках абсолютного вмісту цих клітин між досліджуваними групами можна пояснити як їх руйнуванням в периферичній крові, так і порушенням в процесах перетворення з наївних лімфоцитів в клітини пам'яті. Більш високі абсолютні рівні Т-цитотоксичних лімфоцитів у ВІЛ_інфікованих дітей найвірогідніше пов'язані з активацією клітинної ланки імунітету у відповідь на інфекцію.

   Абсолютний вміст Т-хелперів, які одночасно експресували обидві ізоформи рецептора CD45 (CD3+CD4+CD45RА+CD45RО+) і є проміжними формами на шляху перетворення з наївних лімфоцитів в клітини пам'яті, був однаковим у здорових та ВІЛ-інфікованих дітей, які отримують ВААРТ. Цей показник в обох групах був достовірно вищим, ніж у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом хвороби (p<0,05).

   Водночас абсолютний рівень Т-цитотоксичних лімфоцитів, які експресують обидва різновиди рецептора CD45 (CD3+CD8+CD45RА+CD45RО+) і є проміжними формами на шляху перетворення з наївних лімфоцитів в клітини пам'яті, був найвищим у ВІЛ-інфікованих дітей, які отримують ВААРТ; він був достовірно вищим, ніж у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом хвороби (p<0,05) та здорових дітей (p<0,05). Рівні цих проміжних за експресією ізоформ рецептора CD45 цитотоксичних Т-лімфоцитів були однаковими у ВІЛ-інфікованих дітей з прогресуючим перебігом хвороби та здорових дітей. Високі рівні як Т-хелперів, так і Т-цитококсичних лімфоцитів, що експресували на своїй поверхні обидві ізоформи рецептора CD45 (...CD45RА+CD45RО+), у ВІЛ-інфікованих дітей, які перебувають на ВААРТ, можуть вказувати на активне відновлення імунної системи на тлі проведення антиретровірусної терапії.

Висновки

  У ВІЛ_інфікованих дітей з прогресуючим перебігом хвороби традиційні критерії імуносупресії (відсот ковий та абсолютний вміст Т-хелперів (CD3+CD4+)) не завжди відповідають швидкості клінічного прогресування хвороби.

   Водночас у ВІЛ_інфікованих дітей спостерігаються порушення утворення лімфоцитів пам'яті з наївних клітин як Т-хелперів, так і Т-цитотоксичних лімфоцитів.

   Існування відмінностей в розподілі між відсотковими та абсолютними показниками вмісту Т-лімфоцитів за експресією ізоформ рецептора CD45 пов'язані з тим, що на абсолютні показники впливає лімфопенія, яка характерна для багатьох ВІЛ-інфікованих дітей.

   Основними відмінностями, які характерні загалом для ВІЛ-інфікованих дітей, є високі відсоткові показники Т-хелперів і Т-цитотоксичних лімфоцитів пам'яті (CD3+CD8+CD45RO+) та високий абсолютний вміст Т-цитотоксичних лімфоцитів, як наївних (CD3+CD8+CD45RА+), так і пам'яті (CD3+CD8+CD45RO+).

   Відмінностями між ВІЛ_інфікованими дітьми, які отримують і не отримують ВААРТ, є високий відсотковий показник наївних Т-цитотоксичних лімфоцитів (CD3+CD8+CD45RA+), високий абсолютний вміст наївних Т-хелперів (CD3+CD4+CD45RA+), високий абсолютний вміст Т-хелперів, які одночасно експресували обидві ізоформи рецептора CD45 (CD3+CD4+CD45RА+CD45RО+), а також високий абсолютний рівень Т-цитотоксичних лімфоцитів, які експресують обидва різновиди рецептора CD45 (CD3+CD8+CD45RА+CD45RО+).

    Можливе використання визначення експресії ізоформ рецептора CD45RA/CD45RО на Т-хелперах та Т-цитотксичних лімфоцитах з метою прогнозу прогресування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей та оцінки ефективності ВААРТ.

ЛІТЕРАТУРА

1. Офіційний сайт Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні www.aidsalliance.kiev.ua/cgibin/index.cgi?url=/ru/library/statistics/index.htm
2.
Якобисяк М. Імунологія. — Вінниця: Нова книга, 2004. — 672с.
3. Burchett S.K., Pizzo P.A. HIV Infection in Infants, Children, and Adolescents // Pediatrics in Review. — 2003. — Vol.24, №.6. — P.186–194.
4. Chakraborty R. HIV"1 Infection In Children: A Clinical and Immunologic Overview // Current HIV Research. — 2005. — Vol.3. — P.31–41.
5. Hazra R., Jankelevich S., Mackall C.L. et al. Immunologic, virologic, and neuropsychologic responses in human immunodeficiency virus-infected children receiving their first highly active antiretroviral therapy regimen //Viral Immunol. — 2007. — Vol.20, №1. — P.131–141.
6. Resino S., Seoane E., Perez A. et al. Different profiles of immune reconstitution in children and adults with HIV-infection after highly active antiretroviral therapy // BMC Infect Dis. — 2006. — Vol.13, №6. — P.112–119.

Ключові слова: діти, ВІЛ-інфекція, СНІД.
Ключевые слова: дети, ВИЧ-инфекция, СПИД.
Key words: Children, HIV-infection, AIDS.









Реклама:
книги купить медицина, английский
английский язык Оксфорд учебники для детей и взрослых
А.А.Тимофеев стоматология медицинские книги
Выкуп Авто!!!Дорого - автоломбард . Автоломбард Без выходных до 20:00.

. . , ,
    
: 2009/4/24 14:26:04 5463

:
»  Современная педиатрия

Современная педиатрия:
» Диалог педиатра и семейного врача по вопросам лечения гипертермии у детей
» ХРОНІЧНІ ФОРМИ ЕПШТЕЙНА—БАРР ВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ У ДІТЕЙ: СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ
» ОПЫТ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ГЕЛЯ «НАЙЗ» ДЛЯ ЛОКАЛЬНОЙ ТЕРАПИИ ЮРА
» ХВОРОБИ АДЕНОЇДІВ У ДІТЕЙ
» ЭФФЕКТИВНОСТЬ М-ХОЛИНОЛИТИЧЕСКИХ СРЕДСТВ ПРИ ЛЕЧЕНИИ КИШЕЧНОЙ КОЛИКИ У ДЕТЕЙ
» КЛИНИЧЕСКОГО ПРИМЕНЕНИЯ SACCHAROMYCES BOULARDII В СОВРЕМЕННОЙ ПЕДИАТРИИ: ДОКАЗАТЕЛЬНАЯ БАЗА
» ХАРАКТЕРИСТИКА, ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И ОЦЕНКА КЛИНИЧЕСКОЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ ДЕТСКИХ ПРОДУКТОВ «НУТРИЛАК»
» МОЖЛИВОСТІ КОРЕКЦІЇ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ПОРУШЕНЬ ТРАВНОГО КАНАЛУ У ДІТЕЙ
» ІМУНОМОДУЛЯЦІЯ ПРИ ХРОНІЧНОМУ ТОНЗИЛІТІ: ЗА І ПРОТИ
» ОСОБЛИВОСТІ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ ЕПІЛЕПСІЙ ТА ЕПІЛЕПТИЧНИХ СИНДРОМІВ У ДИТЯЧОМУ ВІЦІ

Современная педиатрия:
» INNOVATIVE ORGANIZATIONAL STRATEGY FOR CRITICAL CONGENITAL HEART DISEASE
» DETETCTION LEVELS OF CRPhs IN CHILDREN WITH JUVENILE RHEUMATOID ARTHRITIS
» ARI TREATMENT IN CHILDREN: POSSIBILITIES OF IMMUNE CORRECTION
» SOME PSYCHOSOMATIC ASPECTS OF RHEUMATOID ARTHRITIS IN CHILDREN AND ADOLESCENTS
» PRINCIPAL DIRECTIONS OF ACTIVITY AND FURTHER DEVELOPMENT OF THE CHAIN OF ORPHANAGES OF THE MINISTRY OF HEALTH CARE SYSTEM OF UKRAINE
» NAIL BED CAPILLAROSCOPY IN PEDIATRIC RHEUMATOLOGY
» SERUM CORTISOL CONTENTS IN NEWBORNS WITH DISTURBANCE RENAL FUNCTION DUE TO ASPHYXIA
» EFFECT OF DOMESTIC MULTI PROBIOTIC ON ACUTE RESPIRATORY DISEASE MORBIDITY RATES AND PSYCHOMOTOR DEVELOPMENT INDEX IN ORPHANS FROM CHILDREN'S HOME
» COMPARATIVE EVALUATION OF EFFICACY OF VARIOUS SYMBITER MULTI PROBIOTIC PREVENTIVE INTAKE REGIMENS IN DOUBLE BLIND PLACEBO-CONTROLLED TRIAL IN CHILDREN
» EXPERIENCE IN TREATING CHILDREN WITH PRIMARY COMBINED IMMUNE DEFICIENCIES AND THEIR SURVIVAL IN CONDITIONS IN UKRAINE

 
 
  



      






:


Новости | Статьи | Объявления | Каталог | Форум | Контакты | Реклама | Поиск
RSS статьи | RSS новости | Товары и цены | Наши баннеры
МедЭксперт. Медицинское интернет-сообщество
Медицина, центр медицины, клиника медицина, семейная медицина, современная медицина,
новости медицины, здоровье, аптека, женское здоровье, лекарства, гинекология, болезни, заболевания, рак, беременность, календарь беременности, кровь, врач, здравоохранение, хирургия, гормоны, группа крови, анатомия, педиатрия, стоматология, зубное протезирование, перинатология.

Новости Украины. Украина сегодня Автобусная справочная служба AdverMAN network Медицина Москвы - медицинский каталог ссылок Издательство AdverMAN
Яндекс цитирования Украинские автобусные маршруты Интернет реклама AdverMAN  Дурилка, а не каталог META - Украина. Украинская поисковая система Администрирование и продвижение сайтов



PDA: :: :: :: ::

: . . . . . . . - -. , . . . . . . , . , , . . .

AdverMAN